„Gamybos inovacijų slėnis“ atvers duris netoli „Arginta“ ir taps platforma smulkiesiems gamintojams, pradedančiosioms įmonėms, technologijų kūrėjams ir mokslininkams, kurioje jie galės vykdyti gamybos veiklą, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus bei išbandyti savo novatoriškas idėjas. Jame bus siūlomos tinkamos patalpos, gamybos įranga ir ekspertų konsultacijos maždaug 20 skirtingų technologijų sričių. Prie slėnio kviečiamos prisijungti Lietuvos ir užsienio įmonės bei pavieniai asmenys. Į slėnį bus investuota apie 10 mln. eurų.
Pasak „Gamybos inovacijų slėnio“ direktoriaus Gintaro Vildos, tai unikalus projektas tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. „Mažos gamybos įmonės, gamybos technologijų startuoliai ir pavieniai inovatoriai vis dar neturi vienos specialios erdvės savo veiklai ir augimui. Tai paskatino mus sukurti slėnį ir pasiūlyti savo infrastruktūrą bei kartu su partneriais įvaldytus produktų kūrimo ir komercializavimo įgūdžius, kad būtų sudarytos sąlygos daug greičiau išbandyti, tobulinti ir testuoti naujus skaitmeninius sprendimus. Pramonės 4.0 ir Pramonės 5.0 kontekste Europos Sąjunga skatina šalis daugiau investuoti į skaitmenines inovacijas, o mūsų veikla apčiuopiamai prisidės prie to, kad Lietuva taptų aukštųjų technologijų šalimi“, – sakė G. Vilda.
Kitų metų pradžioje „Gamybos inovacijų slėnyje“ bus pastatytas 5 000 m2 ploto pastatas. Jo infrastruktūra galės naudotis tiek tie, kuriems reikia vienos darbo vietos, tiek gamybos įmonės, kuriose dirba iki 15 darbuotojų ir kurioms reikia nuo 200 iki 600 m² ploto. Jame įsikurs elektrotechnikos ir automatikos, adityviosios gamybos, aplinkos kontrolės, mechaninio apdirbimo, robotikos ir integruotos automatikos sistemos, kokybės kontrolės ir kitos gamybos laboratorijos. Slėnis bus aprūpintas reikiama gamybos įranga, pavyzdžiui, CNC apdirbimo, lazerinio pjaustymo, liejimo staklėmis, pramoniniais robotais, automatizavimo ir metrologijos įranga, įskaitant rentgeno ir ultragarsinius matavimo prietaisus, suvirinimo įranga, 3D spausdinimo įranga, įvairiais prototipų bandymų stendais, krautuvais ir kt. Iš viso į įrangą, kuria galės naudotis visi slėnyje dirbantys asmenys, bus investuota daugiau kaip 3 mln. eurų. Pastate taip pat bus įrengta švari patalpa, skirta naudoti elektronikos ar medicinos pramonėje.
Atskiros gamybos paslaugos taip pat bus teikiamos didesnėms Lietuvos ir užsienio įmonėms, norinčioms išbandyti savo naujas technologijas ar prototipus, o tai sunku padaryti serijinės gamybos įmonėse, kurios neturi tinkamų galimybių priimti vienetinius užsakymus. Slėnis veiks principu „ateik ir pagamink“.
Gamybos inovacijų slėnyje bus teikiamos automatizavimo, robotikos, 3D prototipų kūrimo, projektavimo ir testavimo, skaitmeninimo konsultacijos ir įvairios kitos su skaitmeninimu susijusios paslaugos. Be atitinkamų konkrečių sektorių konsultacijų, įmonėms bus teikiamos verslo valdymo paslaugos, pavyzdžiui, finansavimo, logistikos, rinkodaros, teisės, teisės, apskaitos ir kt. Iš viso jos galės naudotis maždaug 40 skirtingų specializuotų paslaugų, jau nekalbant apie infrastruktūros palaikymo ir verslo paramos paslaugas. Slėnis palaikys ryšius su užsienio partneriais, taip sudarydamas sąlygas tarptautinei savo narių plėtrai. „Mūsų tikslas – sukurti platformą, kurioje įmonės ir asmenys galėtų susitelkti į savo pagrindinę veiklą, o mes padėsime jiems spręsti kasdienius klausimus, kartu ieškodami augimo ir plėtros galimybių. Turėdami daugybę kontaktų gamybos sektoriuje, taip pat padėsime užsienio įmonėms suburti tinkamą komandą. Siekiame sukurti pažangiausią Baltijos šalyse taikomųjų pramoninių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacinės veiklos gamybos srityje centrą, todėl visapusiškai rūpinsimės savo ekosistemos nariais“, – sako Gamybos inovacijų slėnio direktorius G. Vilda.
„Mūsų tikslas – padėti mažoms gamybos įmonėms ir pradedančiosioms įmonėms augti, todėl siūlysime inkubavimo ir akseleravimo paslaugas, palikdami atvirą galimybę ateityje įsteigti specializuotą investicinį fondą. Sieksime, kad čia išaugusios įmonės galėtų tęsti savo veiklą didesniuose pastatuose, kurie bus pastatyti slėnyje. Šį projektą laikome pradžia“, – sakė G. Vilda, kalbėdamas apie slėnio perspektyvas.
Slėnio pastatas iškils 2022 m. pradžioje, todėl įmonės ir privatūs asmenys jau dabar gali kreiptis dėl konsultacijų CAD projektavimo, gamybos technologijų pasirinkimo, prototipų kūrimo, pramoninio dizaino, robotų sistemų diegimo, mašinų matymo ir šviesos valdymo sistemų diegimo klausimais. Manoma, kad iki 2023 m. vidurio slėnio infrastruktūra pasinaudos daugiau kaip 200 įmonių, o maždaug pusė iš jų įdiegs arba sukurs inovacijas.
Gamybos inovacijų slėnis įsikurs prie Molėtų plento, „Arginta Group“ kaimynystėje, šalia UAB „Brolis Semiconductors“ ir UAB „Armila“. Projekto partneriai UAB „BaltLed“, UAB „Aedilis“, UAB „Elinta“, UAB „Precizika“, UAB „Proftools“ investuos į slėnio patalpas, technologinę infrastruktūrą ir konsultacijas, kurios bus teikiamos slėnyje.
Gamybos inovacijų slėnio projektą įgyvendina UAB „Pažangios inovacijos“. Projektą iš dalies finansuoja ES Regioninės plėtros fondas pagal Skaitmeninių inovacijų centrų kvietimą Nr. 01.2.1-LVPA-K-857-01. ES paramos dalis siekia 5,9 mln. eurų.
Daugiau informacijos:
Gintaras Vilda,
Gamybos inovacijų slėnio direktorius
8 686 13581, gintaras.vilda@manuvalley.tech
Orijana Mašalė,
Gamybos inovacijų slėnio pardavimų ir rinkodaros vadovė
8 682 53590, orijana.masale@manuv